top of page

SAP Business One Addon - UserDataSource Nesnesi Nedir?

Güncelleme tarihi: 29 Oca 2022

SAP B1 da addon geliştirirken bazı EditText nesnelerinin belirli özellikler taşımasını isteriz. Mesela bazen tarih bazen de sadece sayı girmek isteyebiliriz. EditText nesnesinde bu tipleri belirleyebileceğimiz bir property bulunmaktadır.


SAP B1 ekranlarındaki nesneler bir datasource nesnesine bağlayarak bu özellikleri verilebiliriz. UserDataSource da SAP B1 da bulunan dört farklı datasource dan bir tanesidir. Eğer işlenecek veri veritabanında yer almayan bir veri ise bir UserDataSource yaratarak ekranda bu veriyi istediğimiz gibi kullanabiliriz.


Ekrana bir UserDataSource nesnesi sürükleyip bırakalım. Properties ekranında bu nesneye verebileceğiniz data tiplerini görebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda tiplerin özellikleri yer almaktadır.

Değer

Açıklaması

dt_LONG_NUMBER

Uzun Sayı

dt_SHORT_NUMBER

Kısa Sayı

dt_QUANTITY

Miktar

dt_PRICE

Fiyat

dt_RATE

Oran

dt_MEASURE

Birimler

dt_SUM

Tutarlar

dt_PERCENT

Yüzde

dt_LONG_TEXT

Uzun Yazı

dt_SHORT_TEXT

Kısa Yazı

dt_DATE

Tarih

Şimdi bu değerlerin bazılarını test edelim. Örneğin UserDataSource nesnesini dt_DAte tipinde seçelim ve EditText nesnesine bağlayalım.


Addonu çalıştırdığınız da EditText nesnesinin artık tarih girilebilen bir alan olarak çalıştığını görebilirsiniz.


Burada ki önemli noktalardan bir tanesi bu tiplerin formatlarının SAP içerisinden tanılanabildiğidir. Genel ayarlar içerisine girerek sayı girebildiğiniz tiplerin virgülden sonra kaç hane olacağını tanımlayabilirsiniz.


Örneğin dt_QUANTITY(Miktar) tipini kullandığınız zaman virgülden sonra kaç hane daha girebileceğinizi tanımladığınızda ekranda artık virgülden sonra o kadar basamak girebilirsiniz.
61 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page