top of page

SAP Business One Form Validator

2020-01-25_23-34-17.png

Grafiksel arayüze sahip yazılımlar genellikle girilen değerleri bir onay sürecinden geçirmek durumunda kalmaktadır. Bu onay durumu genellikle girilen değerin istenilen formatta olup olmadığını kontrol eder. Mesela sayı girilmesi gereken bir alana yazı girilememelidir. Bu örnek temel bir onaylama olduğu için çoğunlukla kullanılan grafiksel bileşen bu duruma uyarı verecektir. Çünkü bu bileşen o tipte veriler için tasarlanmıştır.

Bu yazıya konu olan durumlar yani onaylamalar(validation) istisna dediğimiz özel durumlardır. Mesela mail adresimizi girdiğimiz bir yazı alanı olsun. Bu alana yazdığımız değer bir yazı olmasına karşın bir mail adresi olmayabilir. Bu durumda bu istisnayı özel olarak kontrol etmek durumundayız. 

İşte bu gibi durumlar için yazılımcının kendi işini kolaylaştıracak bazı araçlara ihtiyacı olmaktadır. Eğer yazılımcı bu durumu bir kalıba(patern) oturtmazsa genelde if..else blokları arasında düzinelerce kod yazmak durumunda kalabilir. Bu durum için biçilmiş kaftan olan Rule Patern yazılımcıyı bu dertten kurtarıyor. 

Bende ek geliştirmeler yaptığım SAP Business One ürünü için Rule patern kullanılarak yazılmış bir kütüphaneyi SAP B1 için uyarladım ve bu yaklaşımla bir Validator oluşturdum.

Örnek Validasyon Classı

2020-01-26_00-04-49.png
Validate1.gif

Özel Mesajlı Hali

2020-01-26_00-08-46.png
Validate2.gif

Özel Renkli Hali

2020-01-26_00-09-24.png
Validate3.gif
github_logo.png
bottom of page